
Jedną z najczęściej stosowanych metod w diagnostyce raka piersi jest USG piersi. Ta technika diagnostyczna jest wykonywana za pomocą procedury laparoskopowej. Cienka rurka zwana kaniulą jest wprowadzana pod pachę, a kamera przymocowana do instrumentu pozwala na dokładne zbadanie piersi. USG to zaawansowany komputerowy skan diagnostyczny (CAD) piersi, który daje szczegółowy obraz tkanki piersi do dalszej analizy. USG piersi prywatnie pomaga lekarzowi w identyfikacji włóknistych pasm występujących po raku piersi.
Cysty, guzki i białaczka – wszystkie zmiany w piersi – są łatwiejsze do wykrycia w rutynowych badaniach palpacyjnych. Jednak narośla rakowe mogą być znacznie większe, mieć różne rozmiary i być otoczone masą tkanki. Z tego powodu USG piersi nie będzie w stanie dać pełnego obrazu masy piersi. Kolejnym zastosowaniem USG piersi jest diagnostyka ropni piersi. Wykonywany jest jedną lub kilkoma różnymi technikami w zależności od charakteru ropnia piersi i jego lokalizacji.
Rutynowo można wykryć różne typy mas piersi podczas USG piersi, a metoda ta umożliwia radiologowi ich identyfikację. Testy te dobrze określają masę torbielową, białaczkę i guzki, podczas gdy torbiele wielotorbielowe, łojowe i dobrze zdefiniowane cysty olejowe są często niewidoczne przy prawidłowym badaniu palpacyjnym. Cysty olejowe pojawiają się jako ciemne, wypełnione płynem guzy i znajdują się wokół sutków i są najmniej dobrze zdefiniowane. Za pomocą USG piersi radiolog jest w stanie zidentyfikować te cysty i określić ich lokalizację.
Mammografia nie zawsze dostarcza rozstrzygających informacji o obecności guzów piersi,
a USG piersi dostarcza dodatkowych informacji poza mammografią, aby wyjaśnić, czy występują jakiekolwiek nieprawidłowe zmiany. Na przykład obecność przerostu jajników, włókniaków i torbieli gruczolakowatych można potwierdzić wykonaniem USG piersi. Dokładny wywiad lekarski i badanie fizykalne jamy brzusznej pomagają również wykluczyć inne schorzenia.
Inną metodą, którą można wykorzystać do identyfikacji mas piersi i ich lokalizacji, jest artroskopia. Procedura ta polega na usunięciu niewielkiej ilości tkanki w tylnej części uda i sprawdzeniu nacieku zapalnego (strzałka), blizny lub raka przewodowego in situ (DCIS) pod pachą. Strzała jest widoczna, ponieważ rozciąga się w kierunku dolnej części pachwiny. Jeśli strzałka zostanie znaleziona, lekarz może stwierdzić, że inwazyjny rak przewodowy jest obecny. Jeśli nie, to metodą palpacyjną można wykluczyć prawidłową masę piersi.
Innym sposobem ustalenia, czy pacjentka ma raka piersi, czy normalną pierś, jest obejrzenie ginekomastii, czyli powiększenia piersi. Można to ustalić, oglądając piersi przez lupę dopasowaną do systemu komputerowego piersi. Pomaga w określeniu, czy masa piersi jest wielkości jabłka lub podobna do tego owocu.
Guzy piersi, które mają charakter całkowicie echogeniczny, mogą nie reagować na typową terapię hormonalną lub operację.
Dlatego guzy te można usunąć jedynie za pomocą technik inwazyjnych, takich jak kriochirurgia, promieniowanie radiowe lub operacja skalpela. Innym czynnikiem określającym, czy guz jest masą echo, jest wykonanie nakłucia klatki piersiowej lub mammografii. Guz w tym stanie nie może być leczony standardowymi metodami leczenia, takimi jak terapia hormonalna lub operacja, ponieważ nie są one rakowe. Ponadto, jeśli nie jest to guz echogeniczny, ale jest to przewód piersiowy lub guz włókniakowy, można go leczyć za pomocą radioterapii i terapii hormonalnej.
Kobiety z tego typu guzkiem powinny zostać przebadane pod kątem wszelkich nieprawidłowych wzrostów tak wcześnie, jak to możliwe, aby można było zastosować wymagane leczenie. Najczęstsze objawy tego schorzenia to ból prawej piersi i górnej części ramion, uczucie pełności w piersi lub górnej części pleców oraz uczucie niepełności lub pełności w tułowiu. Kobiety, które mają guzek w piersi lub inny nieprawidłowy wzrost, powinny natychmiast udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dalszych badań i konsultacji. Jeśli lekarz dowie się o zabiegu na czas, istnieje duża szansa na skuteczne leczenie.