
Badanie hormonu tyreotropowego, popularnie nazywane badaniem TSH, to jeden z najczęściej wykonywanych testów diagnostycznych w kierunku chorób tarczycy. Dzięki niemu można sprawdzić czy gruczoł tarczowy działa prawidłowo, ale również to, czy leczenie chorób tego organu przynosi oczekiwane rezultaty.
- Czym jest badanie TSH?
- Kiedy warto wykonać badanie TSH?
- Jak wygląda badanie TSH?
- Ile kosztuje badanie TSH?
TSH to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, który reaguje z dwoma podstawowymi hormonami tarczycowymi – T3 i T4. Poziom tego hormonu we krwi zmienia się na skutek chorób tarczycy, a także w trakcie farmakoterapii.
Czym jest badanie TSH?
Badanie poziomu TSH to podstawowy test diagnostyczny, wykonywany w celu ujawnienia nieprawidłowości w działaniu układu endokrynologicznego człowieka. Jego cechą charakterystyczna jest niezwykła czułość – wartości referencyjne poziomu TSH we krwi mieszczą się w wąskim przedziale od 0,4 do 4,0 ml U/l, a każde odchylenie od normy podlega interpretacji i dalszym, pogłębionym badaniom.
Kiedy warto wykonać badanie TSH?
Badania TSH mają bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Wykonuje się je zarówno dorosłym, jak i dzieciom, przy czym należy brać pod uwagę, że wartości referencyjne dla każdej z tych grup będą inne, ponieważ normatywny poziom TSH we krwi jest zróżnicowany w zależności od wieku. Stężenie TSH sprawdza się głównie przy podejrzeniu niedoczynności tarczycy lub nadczynności tarczycy. Niedoczynnością tarczycy nazywa się stan, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów, natomiast nadczynnością tarczycy określa się nadmierną ich produkcję.
Podejrzenie choroby gruczołu tarczowego nie jest jedyną przesłanką do badania tarczycy i poziomu wydzielanych przez nią hormonów. Oceny czynności tarczycy dokonuje się również w przebiegu ciąży, u kobiet cierpiących na zaburzenia miesiączkowania, a także u pacjentów, u których nastąpiła nagła, drastyczna zmiana wagi. Przyczyną badania może być również nadmierna potliwość, kołatanie serca lub wystąpienie schorzeń, w których przebiegu odnotowuje się patologiczne stany przysadki mózgowej.
Jak wygląda badanie TSH?
Do badania TSH nie trzeba się specjalnie przygotowywać – wystarczy unikać sytuacji stresowych i intensywnego wysiłku na krótki czas przed badaniem. Aby ocenić prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, wystarczy pobranie próbki krwi. Kluczowa jest jednak pora jej pobrania. Pacjent nie musi być na czczo, jednak do laboratorium powinien zgłosić się rano, ponieważ hormony tarczycy ulegają zmienności dobowej. Wynik TSH może więc różnić się w zależności od pory pobrania próbki. Szacuje się, że do celów diagnostycznych nadaje się najlepiej krew pobrana w godzinach porannych. O porę pobrania próbki powinny szczególnie zadbać osoby, które regularnie kontrolują poziom TSH. Każde badanie należy wykonywać mniej więcej o tej samej porze. Wynik badania tyreotropiny uzyskuje się już po kilku godzinach od pobrania próbki. Każdorazowo należy skonsultować go z lekarzem zlecającym badanie, np. specjalistą podstawowej opieki zdrowotnej lub endokrynologiem.
Ile kosztuje badanie TSH?
Choroby tarczycy występują powszechnie, dlatego oznaczenie TSH to badanie, które można wykonać w niemal każdym laboratorium. Jednocześnie jest ono nieskomplikowane, dlatego jego cena nie należy do najwyższych. Koszt jednego testu zwykle nie przekracza 30 zł i różni się w zależności od miasta, w którym znajduje się laboratorium. W celu pogłębionej diagnostyki, można zdecydować się na pełen pakiet tarczycowy, czyli kilka badań kompleksowo diagnozujących stan gruczołu tarczowego.
Przeczytaj więcej o badaniu TSH na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/tsh/.
undefined