
Utrzymanie dobrego zdrowia wymaga od nas nie tylko codziennego, regularnego dbania o siebie, ale również pamiętania o okresowym sprawdzeniu, co w organizmie “piszczy”. Podstawowe badania krwi umożliwiają nam wgląd w to, jak radzi sobie nasze ciało. Kiedy i dlaczego z nich korzystać?
1. Podstawowe badania krwi – dlaczego powinno się je robić?
2. Podstawowe badanie krwi – co obejmuje?
3. Kiedy przeprowadzać podstawowe badania krwi?
4. Na co zwrócić uwagę przy okazji badań okresowych?
Podstawowe badania krwi – dlaczego powinno się je robić?
Dbanie o zdrowie to bardzo ważna rzecz, ponieważ wiele problemów możemy zawczasu wykryć i pozbyć się ich znacznie mniejszym kosztem. Dobra kondycja jest również jednym z najważniejszych aspektów naszego codziennego życia – bez niej wiele podstawowych czynności staje się problematycznymi. Podstawowe badania okresowe powinien wykonywać każdy, tak aby mieć pełen pogląd na to, co dzieje się w naszym organizmie. Nawet najprostsza diagnostyka potrafi być bardzo skuteczna we wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości, a także ułatwia nam korygowanie swojego stylu życia na taki, który będzie bardziej nam służył.
Podstawowe badanie krwi – co obejmuje?
Badania podstawowe pozwalają poznać ogólną kondycję organizmu. Zaliczamy do nich kolejno takie testy, jak:
- morfologia: obejmuje podstawowe parametry krwi, które są badane pod względem ilościowym oraz jakościowym. To badanie jest w stanie powiedzieć nam, w jakim ogólnym stanie znajduje się nasze ciało;
- badanie OB: odczyn Biernackiego, pozwala sprawdzić, czy w organizmie nie pojawił się żaden stan zapalny ani infekcja. Podobnie jak próby wątrobowe może również wskazać na nieprawidłowości związane z pracą tego organu;
- badanie na cholesterol: mierzy, jak dużo “dobrej” i “złej” frakcji cholesterolu znajduje się w naszej krwi. Jest to badanie bardzo istotne, ponieważ pozwala zapobiegać pojawieniu się miażdżycy – jeżeli tylko zdecydujemy się potraktować nie najlepsze wyniki jako wezwanie do zmiany stylu życia;
- badanie na glukozę: mierzy poziom glukozy we krwi na czczo, a także, w rozszerzonej wersji, jak ten poziom zmienia się przed i po spożyciu posiłku. Wykonując je regularnie możemy uniknąć problemów związanych z nieprawidłową gospodarką glukozy we krwi.
Kiedy przeprowadzać podstawowe badania krwi?
Jeżeli jesteśmy zdrowi, powinniśmy wykonać badania krwi co najmniej raz na rok-dwa. Dzięki temu będziemy mieli pogląd na to, jak trzyma się nasz organizm i czy nie powinniśmy przypadkiem czegoś zmienić w swoim trybie życia. Z kolei gdy już borykamy się z jakąś przewlekłą chorobą, badania powinniśmy przeprowadzać częściej, najlepiej zgodnie ze wskazówkami lekarza – na przykład raz na pół roku. Dobrym powodem do przeprowadzenia testów jest też sytuacja, w której czujemy lub widzimy niepokojące objawy, jak na przykład utrata apetytu, ból, nienaturalnie blada cera i osłabienie czy, w przypadku pań, zaburzenia miesiączkowania. W takim przypadku najlepiej jest w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, a następnie udać na wskazane przez niego badania krwi i inne.
Na co zwrócić uwagę przy okazji badań okresowych?
Jeżeli decydujemy się na pobranie krwi do badań warto zwrócić uwagę na to, by zostało to przeprowadzone w sposób profesjonalny. Dobrze jest wybrać przychodnię lub laboratorium, które cechuje się wysoką etyką pracy i umożliwi nam uzyskanie jak najdokładniejszych wyników. Ta zasada powinna dotyczyć także innych testów, jakie chcemy przeprowadzić, jak na przykład badania genetyczne, badania serologiczne czy diagnostyka anemii.